Jak wygląda badanie ginekologiczne

Jak wygląda badanie ginekologiczne - uGinekologa.pl

Na badanie ginekologiczne możesz zapisać się sama, jeśli ukończyłaś 18 lat. W przeciwnym razie powinna zapisać Cię Twoja mama lub inny opiekun. W takim przypadku przy badaniu możesz być z osobą bliską lub sama. Rodzic może zostać w poczekalni – obecność osoby trzeciej może być dla Ciebie krępująca.
Po wejściu do gabinetu Lekarz zada Ci kilka pytań – przykładowe pytania znajdziesz w zakładce: jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Po zebraniu informacji na Twój temat Lekarz poprosi o rozebranie się od pasa w dół. Często w gabinetach ginekologicznych dostępne jest wyodrębnione miejsce, w którym możesz się rozebrać. Dobrze jest kiedy masz możliwość założenia na czas badania odzieży jednorazowej.

Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym w pozycji półleżącej. Przed fotelem ustawiona jest lampa. Należy położyć się na plecach a nogi położyć na specjalnych oparciach. Pośladki trzeba wysunąć w dół poza fotel, ułatwi to Lekarzowi dostęp do narządów rodnych. W trakcie badania należy się rozluźnić i słuchać instrukcji lekarza – wtedy badanie nie powinno boleć.

Badanie jest przeprowadzane zazwyczaj za pomocą wziernika ginekologicznego. Jest to narzędzie umieszczane w pochwie, za pomocą którego ścianki pochwy są rozszerzane – dzięki temu Lekarz może zobaczyć wnętrze pochwy oraz pobrać wymaz np. materiał do badania cytologicznego. Następnie wykonuje się badanie dwuręczne. Polega na wsunięciu do pochwy dwóch palców i jednoczesnym uciskaniu podbrzusza pacjentki.
W trakcie tego badania Lekarz jest w stanie ocenić stan i rozmiar narządów rodnych.

Po badaniu na fotelu ginekologicznym Lekarz prosi Pacjentkę, aby ubrała się od pasa w dół i rozebrała od pasa w górę w celu zbadania piersi.
Na czas tego badania Pacjentka powinna mieć możliwość ubrania jednorazowej pelerynki.

Po zakończonym badaniu Lekarz i Pacjentka udają się do biurka, aby porozmawiać. Należy pamiętać, że rozmowa o sprawach intymnych jest dla Lekarza czymś zupełnie zwyczajnym i możesz bez skrępowania zapytać o wszystko co chciałabyś wiedzieć w tym temacie.