Uczucie wstydu

Uczucie wstydu to jedna z największych barier, przez które kobiety nie chodzą regularnie do Lekarza ginekologa i zwlekają z wizytą nawet kiedy pojawiają się u nich problemy. Jednak dbanie o komfort pacjentek, również psychiczny należy do obowiązków Lekarza. Każdy specjalista powinien zrobić wszystko, aby pacjentki czuły się u niego bezpiecznie i komfortowo. Lekarz przeprowadzając badania ginekologiczne, powinien mieć świadomość, że doświadczenie to dla dużej ilości kobiet nie należy do przyjemnych. Czujemy wszakże dyskomfort w sytuacji gdy ktoś ingeruje w intymną sferę naszego życia. Odczuwanie wstydu nie jest niczym zaskakującym, od najmłodszych lat jesteśmy uczeni by nagość była zarezerwowana jedynie dla naszego partnera. Rozbieranie się przed obcą osobą stanowi zaś sytuację generującą napięcie.

Najbardziej krępujący etap badania ginekologicznego*

Krępujący etap badania n %
Wziernikowanie pochwy 305 25,4
Badanie ręczne przez pochwę 454 37,8
Badanie przez odbyt 399 33,3
Badanie piersi 42 3,5

Rolą lekarza jest więc stworzenie atmosfery, która pozwoli poczuć się pacjentce swobodnie. Znajomość podstawowej wiedzy z zakresu psychologii i komunikowania, przysłuży się w budowaniu satysfakcjonujących relacji. Dobrze by unikał pytań, które wprawiłyby pacjentkę w zakłopotanie. Daleko idącym nietaktem będzie dopytywanie o szczegóły dotyczące preferencji seksualnych czy komentowanie w żartobliwy sposób wyglądu miejsc intymnych. Niekiedy jednak poruszanie zagadnień związanych z życiem płciowym jest istotne, pomoże bowiem w ustaleniu prawidłowej diagnozy. Warto również zadbać o zasłonięte okna, jeśli gabinet znajduje się na parterze.

Lekarz by zredukować wstyd wśród pacjentek, skorzystać może z odzieży jednorazowej, która znacząco przyczyni się do zwiększenia komfortu i przyśpieszy przełamywanie barier. Spódniczki ginekologiczne, skutecznie spełniają swoją rolę, będąc produktem chętnie wykorzystywanym przez Lekarzy. Różnorodna kolorystyka, przyjemna dla skóry faktura i uniwersalny rozmiar, to niebywałe atuty typu odzienia, które przyczyni się do wytworzenia bezstresowej atmosfery w gabinecie. Brak obaw przed wizytą u ginekologa zagwarantuje skuteczną profilaktykę, w niwelowaniu zagrożeń, takich jak rak szyjki macicy czy piersi.

*Źródło: K. Szymoniak, Oczekiwania kobiet wobec badań ginekologicznych, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”, Szczecin 2014, s.52-59

Badanie ginekologiczne a uczucie wstydu - Jak sobie z nim radzić?

Oprócz doświadczenia zawodowego i kompetencji Lekarza nie mniej ważne dla pacjentek jest, możliwość zredukowania stresu i skrępowania związanego z wizytą u ginekologa. Ponadto stosowanie odzieży w gabinecie, klinice wpływa pozytywnie na wizerunek i podnosi prestiż.

Wg badań TNS OBOP, oprócz dużego doświadczenia zawodowego, jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór Lekarza ginekologa jest umiejętność stworzenia odpowiedniej, bezstresowej atmosfery podczas wizyty. Aż 32% Pacjentek biorących udział w przeprowadzanym badaniu uznało tą kwestię za istotną*

* Badanie przeprowadził instytut badawczy TNS OBOP w 2012 roku na zlecenie programu „Czego oczekują pacjentki – czyli kobieta u ginekologa”.

Historie Pacjentek

To było bardzo nieprzyjemne doświadczenie – wspomina Eliza, 30 latka z Gliwic – kiedy weszłam do Lekarza nie spodziewałam się żadnej przykrości. Zamieniłam z Lekarzem kilka zdań, rozebrałam się i przechodziłam właśnie na fotel ginekologiczny. W tej właśnie chwili drzwi do gabinetu otworzyły się i do środka zajrzała Monika – moja koleżanka z pracy. Chciała tylko sprawdzić, czy nikogo nie ma w środku i czy może wejść – jednak ja nigdy nie czułam się tak niezręcznie – byłam półnaga. Monika spojrzała na mnie z zażenowaniem i szybko zamknęła drzwi. Spotkanie z koleżanką w poczekalni po wyjściu z gabinetu było jednym z najbardziej upokarzających momentów w moim życiu. Potem dowiedziałam się o odzieży jednorazowej, którą lekarz powinien mieć w swoim gabinecie. Gdybym wtedy miała spódniczkę na sobie, sytuacja nie byłaby aż tak bardzo krępująca.

To była moja pierwsza wizyta u ginekologa, miałam 18 lat – opowiada Kasia, studentka z Krakowa – bardzo obawiałam się tego badania i wstydziłam się. Ale postanowiłam, że chcę brać tabletki antykoncepcyjne, aby uniknąć niechcianej ciąży a wizyta u ginekologa to jedyny sposób, aby je dostać. Wizyta nie była komfortowa. Rozbierałam się przy krześle, zaraz obok biurka Lekarza, tyłem do drzwi (na szczęście nikt nie wszedł) a potem musiałam naga od pasa w dół przejść przez cały gabinet, żeby położyć się na fotelu. Wtedy wydawało mi się, że tak to powinno wyglądać. Nie zdawałam sobie sprawy, że mogłoby być lepiej. Po tym doświadczeniu rozmawiałam jednak z kilkoma koleżankami o tym, jak one przeżyły swój pierwszy raz u ginekologa. Okazało się, że duża część z nich ma lepsze wspomnienia. Dowiedziałam się, że Lekarz nie zapewnił mi dodatkowego miejsca, abym mogła się swobodnie przebrać, nie mówiąc już o odzieży jednorazowej, która ograniczyłaby dyskomfort do minimum. Na szczęście są gabinety, w których Lekarze myślą o komforcie kobiet a standardy idą w górę a nie w dół.

Bardzo się zdziwiłam – opowiada Asia z Opola – wiele razy odwiedzałam mojego Lekarza ginekologa i nigdy nie zakładałam spódniczki, pelerynki czy klapek. Przechodząc przez gabinet nie czułam się zbyt komfortowo, ale wcześniej w ogóle o pomyślałam o tym, że powinnam mieć możliwość założenia odzieży jednorazowej. W ostatnich miesiącach zaczęłam jednak natrafiać na artykuły w tym temacie i przy ostatniej wizycie u Lekarza postanowiłam zapytać. Bardzo się zdziwiłam, bo okazało się że mój Lekarz ma jednorazowe spódniczki i klapki – leżą na półce za parawanem do przebierania się. Jednak Lekarz nigdy nic na ten temat nie powiedział, a ja sama nie zwróciłam uwagi na leżące na półce, złożone ubrania. W moim odczuciu mogły to być równie dobrze złożone podkłady na fotel lub inne wyposażenie gabinetu, którego nie powinnam ruszać. Dlatego uważam, że każdy Lekarz ginekolog oprócz samego zakupu odzieży dla Pacjentek powinien informować o możliwości założenia jej. Kobieta w trakcie wizyty w ginekologa jest zazwyczaj zestresowana i raczej sama nie zwróci uwagi na przedmioty, które nie są położone bezpośrednio przed jej oczami.