Pierwsza wizyta u ginekologa jest stresująca dla każdej młodej kobiety, szczególnie dla dziewczyn, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Przebieg wizyty wygląda tak samo: wywiad lekarski, badanie ginekologiczne, badanie piersi, rozmowa o zaleceniach. Samo badanie jednak znacznie się różni. U małych dzieci i dziewcząt nieaktywnych seksualnie jest wykonywane zazwyczaj przez odbyt. To badanie jest jednym z powodów, dla którego zaleca się wcześniejsze opróżnienie jelit i pęcherza moczowego.
Z powodu sprzyjającego położenia narządów rodnych i odbytnicy możliwa jest ocena stanu, położenia i rozmiaru narządów rodnych, nie naruszając wnętrza pochwy. Badanie polega na wsunięciu do odbytu Pacjentki palca wskazującego, następnie Pacjentka proszona jest o wykonania parcia. W tych warunkach Lekarza ma dobre warunki do oceny stanu narządów rodnych za pomocą dotyku. W niektórych, uzasadnionych medycznie przypadkach badanie ginekologiczne może być wykonane przez pochwę z wykorzystaniem wziernika dziecięcego lub w rozmiarze XXS. Coraz częściej stosowane przez Lekarzy jest także badanie młodych Pacjentek przez USG. Zmniejsza to stres do minimum, ale nie zawsze jest wystarczające.
Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest jednoznaczna z badaniem ginekologicznym?
Nie, jeśli pacjentka nie rozpoczęła jeszcze współżycia, a wizyta jest typowo profilaktyczna, pacjentka nie musi być badana. Często Lekarz traktuje taką wizytę informacyjnie i czasem wykonuje tylko badanie USG. Jeśli pacjentka ma jakieś problemy lub już współżyła przeprowadza się badanie ginekologiczne.